Pozytywna historia w BIK – jak ją stworzyć?

Wszyscy starający się o pożyczkę lub kredyt otrzymują informację, że będzie sprawdzana ich historia BIK. U wielu osób może to wywołać popłoch. Co to właściwie znaczy? Czy wcześniejsze zobowiązania mogą sprawić, że nie otrzyma się nowego kredytu? I co to w zasadzie znaczy, że historia BIK ma być pozytywna? Podpowiadamy!

Co to w zasadzie jest BIK?

BIK to skrótowiec od słów Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, która zbiera informacje o zobowiązaniach każdego człowieka – zarówno tych aktualnych, jak i przeszłych. Dotyczy to zarówno kredytów, pożyczek, jak i na przykład kart kredytowych czy rat zero procent w sklepach AGD/RTV. Co więcej, w Biurze Informacji Kredytowej pojawiają się także inne dane, dotyczące na przykład terminowości w spłatach raty czy współpracę z bankami lub poręczenia kredytów.

To miejsce, w którym bank udzielający ci nowego zobowiązania, może zasięgnąć informacji na twój temat – jakie masz obecne kredyty i czy jesteś wypłacalny. Ale nie ma się czego martwić! Jeśli masz na koncie jakieś pożyczki, nawet te jeszcze niespłacone, to nic straconego! Wręcz przeciwnie, i tak możesz liczyć na kredyt. Zaraz wyjaśnimy, jak to działa.

Pozytywna historia w BIK

Spłacone lub będące w trakcie pożyczki wcale nie obniżają twojej zdolności kredytowej. Wręcz przeciwnie, podnoszą scoring w BIK, czyli zwiększają wiarygodność kredytobiorców. Dla banku cenniejszą informacją jest to, że miałeś pożyczkę na sprzęt AGD czy samochód i spłaciłeś ją bez problemu lub że regularnie spłacasz wszystkie raty. To właśnie pozytywna historia kredytowa w BIK może znacznie podnieść zdolność kredytową, zwłaszcza jeśli myślisz o wzięciu naprawdę sporego kredyt, na przykład mieszkaniowego czy hipoteki.

Jednak o to, by historia BIK była pozytywna, trzeba zadbać odpowiednio wcześniej. Co ciekawe, o wiele więcej punktów masz, jeśli miałeś już jakieś pożyczki czy raty na swoim koncie, niż wtedy, kiedy nie miałeś ich nigdy. Jeśli zatem w przyszłości będziesz starać się o duży kredyt, warto zacząć działać już teraz. Jak to zrobić? Jest na to kilka sposobów:

– kup jakiś drobny sprzęt na raty i regularnie spłacaj niewielkie raty,

– nie bierz za wiele kredytów i pożyczek na raz – w takim wypadku suma wysokości rat może być za wysoka, by udzielić ci kolejnego zobowiązania,

– wyraź zgodę na przetwarzanie danych osobowych i danych o spłaconym kredycie – inaczej informacja o nim nie będzie widoczna w BIK.

Ważne jest także to, żeby nie “złapać” negatywnych punktów. Dbaj o to, by nie zalegać z żadnymi opłatami (łącznie z karami za przetrzymanie książek w bibliotece, które mogą być zgłoszone do KRD – Krajowego Rejestru Dłużników), a jeśli nie możesz pozwolić sobie na spłatę w terminie, sprawdź, jakie opcje zmniejszenia lub odroczenia raty oferuje ci twój bank.

Co może popsuć naszą zdolność kredytową, a co może ją poprawić?

Czym jest zdolność kredytowa i czy mamy na nią wpływ? Jak najbardziej! Poniżej opisujemy aspekty, które pozytywnie bądź negatywnie wpływają…

Kolejny bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Lepiej poproś o pomoc profesjonalistę!

Brak możliwości uzyskania kredytu bezpośrednio w oddziale kolejnego banku budzi niepokój. Jeśli problem dotyczy również Ciebie, to ewidentnie masz do…

Uważaj na kredytowe pułapki

Uważaj na kredytowe pułapki

Polska jest krajem mocno zadłużonym, chodzi już nie tylko o długi, jakie ma nasze państwo względem obcokrajowych banków, ale także…